Štát nechce zdraženie plynu o 17 percent
Vedenie SPP sa bude opäť zaoberať svojím najnovším návrhom na zdraženie plynu o 17 percent.
Ministerstvo hospodárstva pod vedením Tomáša Malatinského (nominant Smeru) totiž s návrhom nesúhlasí. Podľa hovorcu Stanislava Jurikoviča preto rezort vydá pokyn novým ľuďom v predstavenstve firmy, aby navrhli zrušenie celého cenového konania.
„Ministerstvo hospodárstva prostredníctvom zástupcov štátu predloží požiadavku na stiahnutie cenového návrhu ako prejav nesúhlasu s rozhodnutím predchádzajúcich nominantov štátu,“ vysvetľuje Jurikovič.
Ak by regulačný úrad pod taktovkou Jozefa Holjenčíka (nominant Smeru) schválil aktuálny návrh, cena plynu pre slovenské domácnosti by prekonala historické rekordy. Napríklad štvorčlenná domácnosť bývajúca v nezateplenom rodinnom dome, ktorá na ohrev vody, varenie i kúrenie minie 3 000 kubíkov zemného plynu, by si po zdražení priplatila mesačne viac ako dvadsať eur. Od polovice marca pritom plyn zlacnel o zhruba päť percent.
O aktuálnom návrhu na 17–percentné zdraženie informovali Hospodárske noviny. Predstavenstvo podniku požiadavku na zdraženie schválilo v čase, keď vo firme boli nominanti dosadení rezortom hospodárstva ešte pod vedením Juraja Miškova (SaS). Štefan Slezák (SaS) tvrdí, že zástupcovia Slovenska návrh nepodporili.
„Hlasovali sme proti, návrh však napriek nášmu odporu pretlačili zástupcovia zahraničných akcionárov,“ podotýka Slezák. V predstavenstve firmy sú traja zástupcovia Slovenska a štyria zástupcovia zahraničných vlastníkov.
Plynári zdražovanie zdôvodňujú tým, že keď neprejde, na predaji plynu domácnostiam stratia desiatky miliónov eur. Regulačný úrad totiž podľa nich výpočet cien pre tento rok postavil na nereálnych očakávaniach v oblasti vývoja kurzu amerického dolára voči euru, a tým umelo znížil regulované ceny plynu.
„Regulačný úrad v poslednom rozhodnutí o cenách plynu na tento rok uvažoval s výmenným kurzom 1,36 dolára za euro,“ tvrdí hovorca SPP Peter Bednár. V súčasnosti sa priemerná ročná hodnota kurzu sa pohybuje na úrovni 1,27 dolára za euro.
Na druhej strane však ropa a s ňou aj ropné produkty zlacneli výraznejšie ako euro a sčasti sa preto zmenia aj nákupné ceny plynu z Ruska. Kým na začiatku tohto roka sa ceny barela (159 litrov) ropy Brent pohybovali nad 85 eurami, v súčasnosti je to zhruba o päť eur menej. Regulačný úrad prostredníctvom hovorcu Miroslava Luptáka však nechce prezradiť, či aktuálny návrh na zdraženie plynu pre domácnosti zmietne zo stola podobne ako viacero predchádzajúcich.