Merače na radiátoroch budú povinné, vyhnú sa im len malé bytovky
23. 3. 2014
Spotrebitelia si budú musieť do konca roka 2016 nainštalovať určené meradlá alebo pomerové rozdeľovače tepla aj v budovách s centrálnym zdrojom tepla, a to na vlastné náklady.
Vyplýva to z novely zákona o tepelnej energetike, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady SR. Podľa ministerstva hospodárstva, ktoré návrh vypracovalo, sa tým má zvýšiť energetická efektívnosť a pre spotrebiteľov sa majú znížiť celkové náklady na teplo.
Tejto povinnosti sa vyhnú iba budovy s podlahovou plochou menšou ako 500 metrov štvorcových. V praxi teda nebude nevyhnutné byty v bytových domoch s počtom bytov zhruba do desať vybaviť určenými meradlami alebo pomerovými rozdeľovačmi tepla. Podľa ministerstva by totiž išlo o neprimerane vysoké náklady v pomere k očakávaným úsporám tepla po nainštalovaní spomínaných meradiel.
Nové pravidlá v teplárenstve, o ktorých hovorí novela, už myslia aj na obnoviteľné zdroje energií. Po novom bude držiteľ povolenia na rozvod tepla povinný odoberať aj teplo od iného držiteľa povolenia, ktorý v jeho okolí teplo vyrába z obnoviteľných zdrojov alebo vysoko účinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla. „Avšak len vtedy, ak sa takýmto odberom nezhorší energetická efektívnosť existujúceho zariadenia a ak sú splnené stanovené technické podmienky odberu,“ spresňuje v novele ministerstvo hospodárstva.
Aj novopostavené budovy s projektovanou spotrebou tepla vyššou ako 30 megawattov musia byť zásobované primárne od dodávateľa, ktorý vyrába v okolí teplo vďaka obnoviteľným zdrojom, respektíve vysoko účinnou kombinovanou výrobou. Splnené však budú musieť byť všetky technické podmienky.
Novela zákona zavádza do praxe ustanovenie o individuálnej cene tepla v prípade dodávky takzvaného špičkového tepla. Ak si spotrebiteľ vyrába časť tepla samostatne, zariadeniami na využívanie obnoviteľných zdrojov, pri „špičkovom odbere“ sa mu umožní časť tepla odobrať zo systémov centralizovaného zásobovania teplom. Odberatelia tak nebudú musieť svoje zariadenia na výrobu tepla zbytočne neprimerane predimenzovávať, napríklad v období veľkých mrazov.
Nové povinnosti vzniknú aj pre samosprávy. Mestá a obce budú musieť vo svojich zastupiteľstvách pravidelne raz za päť rokov prerokovať aktualizovanú koncepciu rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky. Aktualizované údaje potom budú musieť premietnuť do svojho územného plánu. „Pre aktualizáciu takýchto koncepcií sa v rámci európskych štrukturálnych a investičných fondov programového obdobia 2014 až 2020 pripravuje finančný mechanizmus,“ uviedol rezort hospodárstva. Novela zákona o tepelnej energetike by mala nadobudnúť účinnosť od mája tohto roka.